2011. október 6., csütörtök

Erste végtörlesztés fix árfolyamon

A Bank a lakossági lakáscélú vagy szabad felhasználású jelzálogalapú devizahitelek végtörlesztése (a továbbiakban: végtörlesztés) esetén a végtörlesztés forint összegének meghatározásakor svájci frank esetén 180 forint/svájci frank, euró esetén 250 forint/euró árfolyamot (továbbiakban: rögzített árfolyam) alkalmaz.
Igénybevételi feltételek

* a végtörlesztéssel érintett deviza alapú kölcsön (továbbiakban: kölcsön) folyósításánál alkalmazott árfolyam a rögzített árfolyamnál nem volt magasabb,
* ha a kölcsön folyósítása több szakaszban történt, akkor valamennyi folyósítás során alkalmazott árfolyam a rögzített árfolyamnál nem volt magasabb,
* a kölcsön fedezete magyarországi lakóingatlanon alapított jelzálogjog
* a kölcsönszerződést a Bank 2011.június 30-ig nem mondta fel,
* a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igénybejelentését az adós 2011. december 30. napjáig a Bankhoz benyújtja,
* a végtörlesztés az igénybejelentés napját követő 60. napig megtörténik azzal, hogy adós ezen időpontig a végtörlesztéssel kapcsolatos valamennyi fizetési kötelezettségének eleget tesz
* ha a végtörlesztéssel érintett kölcsönhöz közvetlenül kapcsolódik áthidaló vagy gyűjtőszámlahitel, úgy az igénybejelentéssel egyidejűleg az adósnak annak végtörlesztését is vállalnia kell.

Gyakori kérdések:

  1. Mikor hirdették ki a törvényt? Mikortól végtörleszthetem a hitelemet?
    A 2011. évi CXXI. törvény a Magyar Közlönyben 2011. szeptember 26-án került kihirdetésre, és az ezt követő 3. napon lép hatályba (2011. szeptember 29.). Ettől a naptól lehet kérelmet benyújtani a végtörlesztésre, majd az igénybejelentést követően 60 napja van az ügyfélnek a teljesítésre.
  2. Mik a rögzített árfolyamok a különböző devizanemeknél?
    Svájci franknál 180 forint/svájci frank, az eurónál 250 forint/euró.
  3. Minden svájci frank vagy euró hitelemet visszafizethetem rögzített árfolyamon?
    Azt a svájci frank vagy euró alapú lakossági jelzáloghitelét (amelynek biztosítékául lakóingatlan szolgál) fizetheti vissza az ügyfél, amit a törvényben rögzített árfolyam alatti árfolyamon (svájci frank esetében 180 forint alatt, euró esetében 250 forint alatt) vett fel.
  4. Élhet az is a lehetőséggel, aki a rögzített árfolyam felett vette fel a hitelét?
    Azok az ügyfelek, akiknek a rögzített árfolyam felett lett folyósítva a hitelük, nem élhetnek ezzel a lehetőséggel. Ők a Bank mindenkori jegyzett árfolyamán előtörleszthetik hitelüket.
  5. Szabad felhasználású jelzáloghitelek is végtörleszthetők?
    Igen, a törvény szerint a szabad felhasználású jelzáloghitelek is végtörleszthetők.
  6. Személyi kölcsönökre vagy gépkocsi lízingre is vonatkozik a lehetőség?
    Nem, a kedvezményes árfolyamon csak a Magyarország területén, lakóingatlanon bejegyzett zálogjog alapján nyújtott kölcsön végtörleszthető.
  7. A fix árfolyamú átváltás az Erste lízingre is vonatkozik?
    A fix árfolyamú átváltás csak jelzálogjoggal biztosított hitelekre vonatkozik, így az Erste lízing szerződéseire nem.
  8. Nagy összegű hitelekre is vonatkozik a végtörlesztési lehetőség?
    A hitel összege szerint nincs korlátozás, bármekkora összegű jelzáloghitel végtörleszthető.
  9. A fixált árfolyam előtörlesztésre is vonatkozik? Lehetséges a rész-végtörlesztés? Azaz a hitelem egy részét visszafizetem, de a fennmaradó részt szeretném továbbra is svájci frankban nyilvántartani.
    Nem, csak és kizárólag a teljes tartozás kiegyenlítése esetén élhet az ügyfél a kedvezményes árfolyamú végtörlesztéssel.
  10. Mi történik, ha svájci frank alapú építési hitelem van és még nincs 100 százalékos folyósítás? Kiváltható forint hitellel egy be nem fejezett építkezés?
    Abban az esetben váltható ki forint hitellel, ha megvalósult a hitelcél és az eddig folyósított hitelrész megfelel az árfolyamra vonatkozó törvényi szabályozásnak, valamint az ügyfél az eddig nem folyósított összegre nem tart igényt.
  11. Építési hitelnél, szakaszos finanszírozás esetén milyen árfolyamot néznek, ha volt 180 forint/svájci frank feletti árfolyamon is részfolyósítás? Átlagárfolyammal számolnak?
    Ha a hitelrész bármely részfolyósítása 180 forint/svájci frank árfolyam feletti volt, akkor nem jogosult a végtörlesztésre, függetlenül attól, hogy volt-e olyan hitelrész, amit 180 forint/svájci frank alatt lett folyósítva.
  12. Kiváltható forint alapú hitellel egy be nem fejezett építkezés?
    Nem váltható ki.
  13. Lehetséges-e devizanemváltással megoldani a végtörlesztésnél a hitelfelvételt?
    Devizanemváltással nem lehetséges megoldani. A törvény végtörlesztést ír elő, amely történhet új hitelből is.
  14. Mennyi várhatóan az átfutási idő az Erste Bankon belüli, illetve a Bankon kívüli hitelkiváltásnál?
    A várható átfutási idő a végtörlesztési és a hitelkérelmek számától, valamint a normál banki működéstől függ. Az ügyfél az igénybejelentéssel 2011.december 30-ig élhet (ez az igénybejelentés folyósítási feltétel lesz), majd ezt követően lesz még 60 napja, hogy biztosítsa a végtörlesztés forrását.
  15. Lehetséges-e, hogy amennyiben részben rendelkezem a végtörlesztéshez szükséges pénzzel, akkor csak kisebb hitelt vegyek fel?
    Igen, lehetséges. Amennyiben az ügyfél hitelképes, úgy a tartozás egészére vagy egy részére is vehet fel forinthitelt.
  16. Kártalanítanak-e, ha a végtörlesztés miatt a megtakarításom felbontásánál kamatveszteséget szenvedek el?
    A törvény a végtörlesztés esetén biztosítja a kedvezményes árfolyamot, de az ügyfél döntése, hogy ezt milyen forrásból biztosítja. Az emiatt keletkező esetleges veszteség felmérése és vállalása az ügyfél felelőssége és döntése, ezt nem téríti meg sem a Bank, sem a Magyar Állam.
  17. Mi történik, ha önhibámon kívül nem kapom meg határidőn belül a végtörlesztéshez az összeget? Akkor már nem a kedvezményes árfolyamon végtörleszthetem a hitelem?
    Ha az ügyfél az igény benyújtását követő 60 napon belül nem tudja végtörleszteni a hitelét, akkor nem jogosult a kedvezményes árfolyamra, függetlenül attól, hogy ez kinek a hibájából következett be.
  18. Mi történik akkor, ha bejelentem a végtörlesztési szándékomat és ennek ellenére nem teszem meg?
    Ilyen esetben az ügyfélnek marad az eredeti svájci frank vagy euró alapú hitele.
  19. Piaci hitelnél van-e lehetőség, hogy piaci hitellel váltsuk ki a hitelünket vagy csak szabad felhasználású hitellel lehet?
    Hitelkiváltásra igényelhető lakáshitelt kiváltó lakáshitel, és szabad felhasználású hitelt kiváltó szabad felhasználású hitel is.
  20. Lakáskasszával vagy biztosítással kombinált hitelek esetén is lehetőség van a végtörlesztésre?
    A végtörlesztést minden jelzáloghitellel rendelkező ügyfél igénybe veheti, így a lakáskasszával vagy életbiztosítással kombinált hitellel rendelkezők is. A lakáskasszával kombinált hitelek esetében azonban az ügyfél – ha végtörlesztés miatt nem lesz rá jogosult - az állami támogatást nem fogja megkapni.
  21. Terhel bármilyen banki költség a végtörlesztés során? A meg nem fizetett árfolyam-különbözet kit terhel?
    A törvény szerint a Bank nem számíthat fel semmilyen díjat vagy költséget a végtörlesztés során, így az ügyfelet nem is terheli banki költség. A meg nem fizetett árfolyam-különbözet a Bankot terheli.
  22. Végtörlesztés esetén mennyi a jelzálogjog törlésének a földhivatali díja?
    Az otthonvédelmi törvény által biztosított végtörlesztés és a jelzálogjog földhivatali törlése nem díjköteles.
  23. Ha később jogszabályellenesnek ítélik meg ezt a végtörlesztési lehetőséget, akkor vissza kell fizetnem az árfolyam-különbözetet?
    Erre csak az esetleges jogszabályellenességet kimondó alkotmánybírósági vagy európai uniós határozatot követően lehet biztos választ adni.
  24. Kizárják a végtörlesztés alól, akinek volt harminc napos törlesztési késedelme vagy hátralékba esett?
    Nem zárjuk ki, de a tartozását is rendeznie kell legkésőbb a végtörlesztés határidejéig.
  25. Felmondott hiteleknél is igénybe vehető a fixált árfolyamon való végtörlesztés, vagy van valamilyen időbeli korlátozás?
    A felmondott hitelek esetében az ügyfelek akkor élhetnek a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével, ha a felmondásra 2011. június 30-a után került sor.
  26. Ha igénybe vett az ügyfél banki mentőcsomagot vagy gyűjtőszámlás fixált törlesztést, akkor élhet még ezzel a lehetőséggel?
    Igen, a mentőcsomagos ügyfelek is igényelhetik a végtörlesztést, de minden tartozásukat ki kell egyenlíteniük, beleértve a gyűjtőszámla egyenlegét is.
  27. A végtörlesztés valóban mentes a SZJA fizetési kötelezettség alól?
    A kedvezményes végtörlesztés lakáshitelek esetében SZJA-mentes, de szabadfelhasználású jelzáloghitelek esetén SZJA fizetési kötelezettség keletkezik.
  28. Mi történik akkor, ha szeretném a 2011. december 30-i bejelentési kötelezettségig értékesíteni az ingatlanomat? A 60 napos határidőhöz kell kötni a vevővel a fizetési kötelezettséget?
    A végtörlesztési igény benyújtását követően minden esetben 60 napja van az ügyfélnek biztosítani a megfelelő összeget a törlesztésre.
  29. Mi történik akkor, ha bejelentem a végtörlesztési szándékomat, de kifutok a határidőből, és a pénz mégis megérkezik (a 60 napon túl)?
    A 60 napos határidőn túl nem élhet a kedvezményes árfolyamú végtörlesztéssel, ezt követően az ügyfél a normál banki árfolyamon végtörleszthet.
  30. Amennyiben beadtam a végtörlesztési szándékomat, figyelik a számlámat és automatikusan végtörlesztenek arról?
    Nem, a végtörlesztés nem történik automatikusan. Az igénybejelentést követően jelezni kell, ha rendelkezésre áll a végtörlesztés forrása és írásban végtörlesztési kérelmet kell benyújtani.
  31. Mit tegyek, ha nincs elég pénzem a végtörlesztéshez?
    Igényelhet hitelt a hiányzó részre, amit a Bank az új hitelekre vonatkozó szabályzata alapján bírál el.
  32. Megéri-e átváltani deviza hitelemet forint alapú hitelre, ha nincs elég tőkém a visszafizetéshez?
    Ezt az adott hitel vizsgálata alapján lehet eldönteni, általános szabályt az egyedi esetekre nem lehet felállítani.
  33. Eladó lakás esetén a vevő vételárából is fixált árfolyammal végtörleszthető a hitel?
    Igen, a törvény nem nevesíti a végtörlesztés forrását, csak a 60 napos határidőt köti ki.
  34. Forint alapú hitellel való kiváltáshoz mekkora önerő szükséges?
    A szükséges önerő mértéke csak a hitel egyedi vizsgálatát követően határozható meg.
  35. Ha hitelt szeretnék felvenni a deviza hitel kiváltásához, akkor lesz újra jövedelem vizsgálat? Milyen feltételeknek kell megfelelnem?
    Új hitel igénylése esetén a Bank a banki szabályzatoknak megfelelően végez jövedelemvizsgálatot.
  36. Ha a devizahitelem összege már nagyobb, mint a házam vagy lakásom értéke, kaphatok akkor is forint hitelt a deviza hitel kiváltásához?
    Ha a fedezet nem megfelelő, akkor a bank nem nyújt hitelt.
  37. Mi lesz azokkal, akik nem tudják visszafizetni vagy átváltani a fixált árfolyamon devizahitelüket?
    Azoknak az ügyfeleknek, akik nem tudnak élni a kedvezményes végtörlesztéssel, marad a fennálló svájci frank vagy euró alapú hitelük.
  38. Akinek megmarad a devizahitele, az mire számíthat? Az árfolyamra ez milyen hatással lehet?
    A svájci frank jövőbeni árfolyama a jelenlegi gazdasági és pénzpiaci körülmények között csak nagy bizonytalansággal megjósolható. Elsősorban az euróval szembeni keresztárfolyama változhat, ezt azonban a svájci jegybank nem engedi az 1,2 -es keresztárfolyamnál jobban erősödni, így a forint/svájci frank árfolyam elsősorban a forint euróhoz viszonyított árfolyamától függ.